Ξεκινούν από το πρωί του Σαββάτου οι διήμερες εργασίες της συνδιάσκεψης της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, με επίκεντρο τη συζήτηση «για τη συγκρότηση μιας άλλης Αριστεράς σε ρήξη με το σύστημα, με σύγχρονη σοσιαλιστική και κομμουνιστική προοπτική».
Η έναρξη των εργασιών της συνδιάσκεψης έγινε στις 10:30 του Σαββάτου, με παρουσίαση των θέσεων που έχει εισηγηθεί το απερχόμενο Πανελλαδικό Συντονιστικό Όργανο (ΠΣΟ), των τροπολογιών που έχουν κατατεθεί στον προσυνεδριακό διάλογο, χαιρετισμούς οργανώσεων και τοποθετήσεις συνέδρων.
Αύριο, Κυριακή, οι εργασίες θα συνεχιστούν με ψηφοφορίες για τις πολιτικές αποφάσεις και την εκλογή των οργάνων.
Σκοπός των περίπου 950 εκλεγμένων σύνεδρων από όλη την Ελλάδα είναι να αποτελέσει η 3η Συνδιάσκεψη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ ένα μεγάλο σταθμό για το κίνημα και την Αριστερά, με συμβολή στη συζήτηση για «την αντικαπιταλιστική ανατροπή της επίθεσης». Η συνδιάσκεψη θα διεξαχθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στην αίθουσα Μελίνα Μερκούρη (στάση Φάληρο ΗΣΑΠ).